Wirtualny Biznes

Wirtualna Asystentka – kim jest?

Wirtualna asystentka to nie kolejny wirtualny wymysł na potrzeby marketingu sieciowego. Jest to wsparcie nie tylko dotyczące spraw firmowych, ale również pomoc w ogarnięciu codziennych spraw osób zabieganych.

Dzisiaj żyjemy coraz szybciej. Technologia, która powstała na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Z jednej strony wspiera nas w codziennych obowiązkach, jednak z drugiej często wadzi i zabiera nam cenny czas. W rezultacie piętrzą nam się rzeczy do zrobienia i popadamy we frustrację. Najczęściej możemy zaobserwować to u osób, które prowadząc własną działalność starają się na co dzień pogodzić sprawy firmowe z rodzinnymi. Wielokrotnie starają się zorganizować wakacyjny wyjazd, rozliczyć faktury na koniec miesiąca, ale po wielu godzinach spędzonych za biurkiem, po zakupach i odbiorze dzieci ze szkoły, nie mają już siły na nic innego… I tu właśnie wkracza Wirtualna Asystentka, której wsparcie jest kluczowe. Wyszukiwarki internetowe to dla niej bułka z masłem, opanowanie Social Media to pestka, a nowoczesna grafika nie ma przed nią tajemnic.

Ale zacznijmy od początku…

Kim jest Wirtualna Asystentka (WA)?

Przede wszystkim, jestem żywym człowiekiem, a nie jakimś autoresponderem czy automatyczną sekretarką. Jestem kobietą, która wspiera inne kobiety w ich codziennych obowiązkach. Różnica polega jedynie na tym, że wszystko robię zdalnie, a nie zza biurka obok Ciebie.

Komunikacja odbywa się najczęściej przez internet: za pośrednictwem Messengera, Skype’a, ale również innych komunikatorów.

Komu mogę pomóc jako Wirtualna Asystentka?

Współpracuję głównie z kobietami, które mają swoją własną działalność, ale w natłoku zadań i obowiązków nie wyrabiają się ze wszystkim. Często są to kobiety wykonujące wolne zawody, managerki, ekspertki. Zlecone zadania mają różny poziom złożenia, więc moją rolą jest ich odciążenie.

Wspieram również blogerki, które potrzebują mojej pomocy w dalszym rozwoju swojego miejsca w sieci.

Jakie zadania mogę dla Ciebie wykonać?

A jakie zadania powierzyłabyś swojej osobistej asystentce pracującej tradycyjnie obok Ciebie? Dokładnie tak samo jest ze mną. Wszystko jest uzależnione od Twoich potrzeb.

Przykładowe obowiązki:

   – prace edytorskie i redakcyjne – w przesłanym, gotowym tekście sprawdzam literówki, ortografię, interpunkcję, dokonuję korekty redakcyjnej, żebyś Ty mogła opublikować już gotowy tekst.

   – Obsługa techniczna mediów społecznościowych – publikacja posta, wyszukanie odpowiednich zdjęć do niego, linkowanie, promocja.

   – Komunikacja z Klientem / obserwatorami – odpowiadanie na maile, na komentarze pod profilem czy na blogu – wszystko w porozumieniu z Tobą, wg wyznaczonych standardów. Dodatkowo obsługa posprzedażowa klientów, reklamacje itp…..

Moją ofertę znajdziesz TUTAJ.

Skąd u mnie pomysł na bycie Wirtualną Asystentką?

Przez całe swoje życie zawodowe przechodziłam wiele etapów. Pracowałam z klientem, w biurze, byłam na urlopie macierzyńskim, na urlopie wychowawczym. Szalę przeważyła jednak praca w instytucji państwowej, gdzie najzwyczajniej zaczęło mi czegoś brakować.

Każdego dnia wykonywałam te same zadania. Z czasem wymagały ode mnie coraz mniej, robione automatycznie, a ja chciałam czegoś więcej. Szukałam ścieżki rozwoju, która była zablokowana. Z wykształcenia jestem marketingowcem i ciągnęło mnie właśnie w tą stronę. Chciałam znowu wrócić do pracy z drugim człowiekiem.

Z czasem zaczęłam obserwować swojego męża prowadzącego własną działalność. Wspierałam go w obowiązkach, na które nie miał ochoty, a tym bardziej czasu, ale musiał je wykonać. Projektuję strony internetowe, piszę artykuły na blogi, zgłębiam social media, szkolę się, czytam dużo branżowych książek i czasopism… W końcu doszłam do wniosku, że chcę czegoś więcej.

Przypadkiem trafiłam na wywiad z jedną z naszych, polskich Asystentek i żarówka się zapaliła. Pomyślałam, że ja też mogę w tym zawodzie realizować siebie, łącząc to z dalszym rozwojem.

Zawsze pomagałam innym. Starałam się robić to najlepiej jak potrafię. I oto jestem 🙂

 

Masz pytania? Napisz do mnie: marta@wirtualnybiznes.com.pl i odwiedź mnie na Facebook

12 thoughts on “Wirtualna Asystentka – kim jest?”

  1. Trzymam kciuki za Twój rozwój 🙂 Wiem, że jest ogrom pracy kiedy samemu chce się zrobić wszystko 🙂 Znam to 🙂

  2. Masz dużo racji 🙂 Pracując jako czyjaś asystentka, spoczywa na Tobie wielka odpowiedzialność, ale to nadal praca u kogoś, dla kogoś. A Wirtualna Asystentka pracuje dla siebie i zależy jej na dobrej opinii, która pójdzie dalej 🙂

  3. Bardzo dziękuję 🙂 Fakt, że zawód jest w Polsce to nadal nie jest powszechny. Na Zachodzi i za oceanem wygląda to troszkę inaczej 🙂

  4. Mam nadzieję, że rozwinę swoją działalność na tyle, że będę kiedyś mogła regularnie korzystać z takich usług, bo pewnie nie napiszę nic odkrywczego łapiąc się za głowę od ilości pracy, którą spokojnie mogłabym zlecić WA.

  5. Super, że to wyjaśniłaś. Mam nadzieję, że kiedyś wirtualne asystentki będą tak powszechne, jak te tradycyjne, bo wykonują dokładnie te same czynności. Ba! Często dużo dokładniej i staranniej, ponieważ pracują tak jak chcą i tam gdzie chcą co czyni je wydajniejszymi 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.