Wirtualny Biznes

Hosting I Domena - Czym Się Różną I Jaki Wybrać?

HOSTING I DOMENA CO WYBRAĆ

Masz już wybraną swoją niszę i nazwę na blog czy firmę. W końcu przyszedł czas na znalezienie własnego miejsca w sieci. W tym celu, należy posiadać własną stronę internetową. A jej nie będziesz miała bez HOSTINGU i DOMENY. Czym się różnią te dwa obcobrzmiące słowa? Już wszystko wyjaśniam.

 

#1 HOSTING

Hosting to taki komputer, na którym przechowywane są wykupione witryny. Wyobraź sobie dom i wszystkie rzeczy jakie w nim przechowujesz. Zamiast mebli i ciuchów są tam pliki (HTML, dokumenty, obrazy, filmy itp.). Dom to właśnie hosting.

Najczęściej hosting to termin odnoszący się do firm, które wynajmują serwery stworzone właśnie do przechowywania witryn internetowych, a jednocześnie zapewniają połączenie z Internetem, by użytkownicy mieli dostęp do plików w swojej witrynie.

Większość firm hostingowych zajmują się konserwacją serwerów, czyli tworzą kopie zapasowe, konfigurują rooty, konserwują itd.

 

#2 DOMENA

Domena z kolei, to adres Twojej witryny. Zanim będziesz mogła skonfigurować witrynę, potrzebna będzie domena.

Aby posiadać własną domenę, musisz zarejestrować ją u rejestratora domen.

Nazwa domeny nie jest czymś fizycznym, czego możesz dotknąć czy zobaczyć. Jest ciągiem znaków, dzięki którym Twoja strona internetowa ma tożsamość (takie imię, jak człowiek i biznes). Przykładowymi nazwami domen są: Google.com, Allegro.pl, Gmail.com.

Wszystkie nazwy domen są unikalne, co oznacza, że na świecie może być tylko jedna strona Allegro.pl. Nie można zarejestrować tej samej nazwy, jeśli została ona już użyta.

 

Na co warto zwrócić uwagę wybierając hosting?

 

Cena i przedłużanie umowy – sprawdź ile będzie Cię kosztować pierwszy i każdy kolejny rok. Zawsze warto dokładnie sprawdzić warunki ofert, bo często przedłużanie jest obowiązkowe, a kolejne lata droższe.

Dostępne wsparcie techniczne – istotne jest to, byś w razie problemów technicznych mogła liczyć na szybkie rozwiązanie.

Pojemność serwera – wybór pojemności serwera jest zależny od Twoich potrzeb oraz ilości i wielkości plików, które będziesz udostępniała na swoim hostingu. Większą pojemność wybierze np. fotograf, który wrzuca dużo zdjęć, a dodatkowo prowadzi blog. Natomiast mniejsza pojemność będzie dobrym rozwiązaniem dla stron wizytówkowych, które nie będą rozbudowywana.

Obsługa niezbędnych technologii – wybierając strony w oparciu o WordPress potrzebujesz PHP (najlepiej w wersji 7), bazy danych MySQL oraz FTP. Zwróć uwagę, czy Twój usługodawca Ci to oferuje.

Liczba kont email i baz danych – sprawdź czy firma hostingowa określa maksymalną liczbę. Jeśli nie ma żadnych ograniczeń to bez problemu będziesz mogła dodać kolejne adresy email (np. sklep@twojadomena.pl, biuro@twojadomena.pl), a nawet kolejną stronę na tym samym hostingu. Jest to znaczące w przypadku firm i blogów, które są nastawione na rozwój i będą chciały zatrudniać nowych pracowników.

Dodatkowe usługi – Zobacz jakie dodatkowe usługi możesz dokupić/otrzymać. Na rynku działają firmy, które w ramach hostingu mogą zaoferować Ci również bezpłatny certyfikat SSL (Bezpieczne szyfrowane połączenie przez protokół HTTPS), czy regularną kopię strony dla bezpieczeństwa.

 

Pamiętaj, że wybór firmy hostingowej nie jest wyborem do końca życia. Póki jesteśmy zadowoleni z firmy to jest dobrze, ale czasem  podniesienie cen bądź incydentalne sytuacje zmuszają nas do porzucenia dotychczasowej. Firmami hostingowymi są np.: OVH.pl czy NAZWA.pl

 

Tu możesz zobaczyć krok po  kroku jak zamówić nową domenę na stronie OVH.pl:

A tu sprawdź jak założyć od razu blog WordPress na OVH.

>> Ja ze swojej strony mam dla chętnych propozycję: W zaprzyjaźnionej firmie hostingowej mam możliwość wykupienia hostingu na OVH.pl w cenie 100 zł netto miesięcznie. Brutto wychodzi 123 zł, a miesięcznie 10,25 zł (brutto). Rozpisuję Wam to tak dokładnie, ponieważ sprawdzając ceny zwróć uwagę czy są to kwoty brutto / netto / za miesiąc czy za rok.

W razie pytań pisz do mnie na Facebooku lub na maila: Marta@wirtualnybiznes.com.pl